Evde Çiğ Köfte Yoğurmak

Evde Etli Çiğ Köfte Yoğurmak. (Gerçek geleneksel tarifler.)

Adıyaman usulü çiğ köfte harika bir vegan yiyecektir. Baharatların dengeli katılımı ve en önemli husus olan iyi yoğrulması ile damağınızda harika bir lezzet bırakacaktır.

Kendiniz evde  etli çiğ köfte yoğurmak istiyorsanız size bu konuda da yardımcı olabilmek için birkaç küçük ipucu vereceğiz.

Çiğ köfte

Etli çiğ köfte (4 Kişilik)

Çiğ köftelik çift çekilmiş kıyma

Öncelikle çiğ köfte yapılacak et, büyükbaş hayvanın tamamen yağsız olan kısmından ve temiz bir kıyma makinesinde çekilmesiyle elde edilmelidir. Bunun için kasabınızla konuşup akşam dükkanı kapatmadan önce makineyi temizledikten sonra veya sabah yeni gelen etten kıyma makinesini henüz kullanmadan önce ilk sizin eti çekerek hazırlamasını sağlamalısınız.  Aksi halde gün içinde çekilecek çiğ köftelik et ne kadar yağsız olursa olsun yağlanmış kıyma makinesinden geçince yağlanacaktır. Yani et konusunu en az bir gün önceden kasabınızla konuşmanız gerekmektedir. Güneydoğu şehirlerinde etli çiğ köfte sık yapıldığından kasaplar sırf çiğ köftelik kıyma çekmek için ayrılmış bir kıyma makinesi bulundurmaktadırlar. Özetle etin tam anlamıyla yağsız olması önemlidir.

Orijinali ise zırh ile kıyma yapmaktır. 

Etin iki kez kıyma makinesinden geçirilmesini isteyin.

Et tedarik konusunu hallettikten sonra gelelim malzemelere;

Çiğ köftelik çift çekilmiş kıyma

-Yağsız çiğ köftelik et; 300 gr.

ince-esmer-bulgur-cig koftelik

-Köftelik ince siyah bulgur: 4 normal çay bardağı. (kişi başı bir normal çay bardağı ideal ölçüdür.)

biber salçası

-Salça: bir çorba kaşığı tepeleme domates salçası ve bir çorba kaşığı tepeleme acı biber salçası.

Kıyılmış maydanoz

-Yarım demet ince kıyılmış maydanoz

Kıyılmış yeşil soğan

-Üç-dört dal ince kıyılmış yeşil soğan.

Çiğ köftelik isot

-İsot biber: Tercihe göre değişmekle beraber her çay bardağı köftelik bulgur için bir çorba kaşığı tepeleme isot biber eklenir. Biraz daha acılı olsun isterseniz fazladan isot biber katmak yerine normal çok acı pul biber katmanızı öneririz. Aksi halde fazla isotun tadı, çiğ köftenin tadını bastıracak ve buruk bir acı oluşmasına neden olacaktır.

İsot püf Noktası: Çiğ köfteyi yoğurmaya başlamadan 10-15 dk önce İsot biberi  genişçe bir kâseye koyup üzerine  çıkacak kadar su ve biraz da (bir fincan) sıvı yağ katın ve karıştırın.  

kıyılmış soğan sarımsak

Soğan üç normal boy, sarımsak (sarımsak bir baş yeterli)

Püf Noktası: Soğan sarımsak, salçalar ve etin karşımından oluşan harç bulgur ile aynı ölçüde olmalıdır.

Baharatlar: Baharatçıdan alacağınız hazır çiğköfte baharatından bir fincan eklemeniz yeterli olacaktır. Baharata ayrıca bir silme çay  karabiber ve bir silme tatlı kaşığı tuz katın.

Bunların dışında domates, limon suyu, yoğurt ve benzeri şeyler katmak çiğ köftenin ana vatanından çıktıktan sonra uğradığı varyasyonlardır. Orijinalinde yoktur. 

Etli çiğ köftenin yoğrulması:

Tercihen kalaylı bakır leğen kullanın. İçi kabartmalı çelik çiğ köfte leğeni de kullanılabilir. Bakır leğen tercih edilmesinin nedeni daha az kaygan olduğu için çiğ köftenin daha iyi yoğrulacak olmasıdır.

Bakır çiğ köfte leğeni
Çelik çiğ köfte leğeni

Kişi sayısı kadar çay bardağı köftelik bulguru (ince siyah bulgur) leğenin bir köşesine yığın. Diğer boş tarafına ince doğranmış soğan, sarımsak, salça, baharatlar ve eti koyarak önce bu karışımı iyice karıştırın. Karşımı bir araya topladığınızda bulgur ile aynı miktarda görünüyor olmalıdır.

Daha sonra yavaş yavaş karışımın içine bulgur alarak karıştırmaya devam edin ve bulgurun hepsini bu şekilde karıştırdıktan sonra yoğurmaya başlayın. Yaklaşık 10-15 dk yoğurduktan sonra içine sıvı yağ ve su ile özediğiniz isotu katın ve İyice homojen hale getirip yoğurmaya 10 dk daha devam edin.

Püf noktası; Yaz mevsimi dolayısı ile veya mutfağın sıcak olması nedeniyle bulgur sıcak ise bu aşamaya kadar yoğurma esnasında içine birkaç buz parçası atıp yoğururken kendi kendine erimesini sağlamalısınız. Bu köftenizin yarma kokmasını engellemiş olacaksınız. 

Toplam 20-25 dakika yoğurmadan sonra artık su katmanız gerekiyor.

Püf Noktası: Susuz çiğ köfte yoğurmak abartıdır ve yedikten sonra rahatsız eder. Bu nedenle yukarıdaki adımları uyguladığınızda su katmanızın hiçbir sakıncası olmayacaktır. Önemli olan suyun soğuk olmasıdır.

Bir su bardağı soğuk su kattıktan sonra iyice kendini toparlayıp yoğurması zorlaşmaya başlayınca bir su bardağı soğuk su daha ekleyin. Yine köfte kendini toplayıp iyice katılaşıncaya kadar yoğurun.

Bu arada sizi izleyenlere küçük sıkımlar vererek tadına tuzunu ve yumuşama durumlarına bakmalarını isteyin. Bu da adettendir. 

Püf Noktası: Çiğ köfte kendini toplayınca bir elinize büyükçe bir bıçak diğer elinize bir topak köfte alarak ince dilimliyormuş gibi yaparak köfteden parçalar koparıp leğene atın. Etin sinir kısmının bıçağa yapıştığını göreceksiniz. Böylece yerken rahatsız eden et sinirlerini de ayıklamış olursunuz. Eti zırh ile kıyma yaptıysanız buna gerek olmayacaktır.

Daha sonra ince kıyılmış maydanoz ve soğanı katın 3-5 dk daha yoğurun.

Çiğ köfteniz artık sıkıp servis yapmaya hazır. Yanında dere otu, nane, maydanoz kıvırcık ve limon ile servis yapabilirsiniz. Dilerseniz limon yerine nar ekşisi de kullanabilirsiniz. 

Afiyet olsun.